Psycholog

Jak zmotywować się do nauki?

Jak zmotywować się do nauki i uczyć się z przyjemnością?

 

- Masz czasami problem z motywacją do nauki?

- Chcesz przyswoić większą partię materiału lub zbliża się ważna praca klasowa, ale  z jakiegoś powodu nie  możesz się zmotywować?

- Zmagasz się ze zwolnieniem motywacji potrzebnej do podjęcia działania i rozpoczęcia nauki?

 Co w takiej sytuacji zrobić? Poznaj sześć prostych sposobów, które pomgą Ci zmotywować się do nauki, przyswoić duże partie materiału.

 

  1. Znajdź ważne powody do nauki.

Nigdy nie będziesz naprawdę zmotywowany jeśli nie będziesz dokładnie wiedział(a) po co i dlaczego się uczysz. Chodzi o zrozumienie prawdziwej wartości nauki, która może poprawić jakość Twojego życia. Nawet jeśli nauka jakiegoś przedmiotu w danej chwili wydaje Ci się niepotrzebna, to w szerszym kontekście może ona wpłynąć np.    na zaliczenie pracy klasowej, co później umożliwi Ci przejście do następnej klasy, ukończenie szkoły, dostanie się na wymarzone studia, zdobycie upragnionej pracy.

Mając to na uwadze, stwórz listę korzyści płynących z nauki. Dodatkowo w trakcie nauki notuj własne refleksje : Dlaczego podjęcie tego działania pomoże Ci w osiągnięciu celów.

 

  1.  Ucz się w inspirującym miejscu.

Trudno być zmotywowanym w otoczeniu, które jest nieprzyjemne, przytłaczające. Miejsce w którym panuje bałagan, sprawi, że będziesz czuł(a) się niekomfortowo – może też odciągać Twoją uwagę od nauki.

Dlatego ważne jest abyś stworzył(a) inspirującą przestrzeń, która napełni Cię pozytywną energią oraz pozwoli skupić się i zmotywować do pracy.

Stwórz  lub znajdź sobie miejsce, które będzie wolne od rozpraszaczy, dobrze zorganizowane, czyste i inspirujące. Upewnij się, czy wszystkie materiały do nauki, wodę do picia masz pod ręką. Dzięki temu będziesz bardziej skupiony i produktywny.

 

  1. Stwórz system nagród.

Trudno pozostać zmotywowanym, kiedy nie ma nagród !

Nagrody mogą być wykorzystywane jako paliwo do naszej motywacji. Szczególną wartość mają kiedy realizujesz cele długoterminowe np. zaliczenie ważnej pracy klasowej. Realizowanie celów jest wyzwaniem, ponieważ będzie wymagało od Ciebie zainwestowania dużej ilości czasu i energii.

Pomoże Ci rozłożenie dużych partii materiału na mniejsze etapy, które będą wspierane przez system adekwatnych nagród.

 

  1. Ucz się z innymi.

Jednym z powodów niskiej motywacji może być brak dzielenia się wiedzą z innymi  i nauka w samotności. Warto znaleźć kolegę lub koleżankę, z którym będziesz na bieżąco dzielić się swoją wiedzą, spostrzeżeniami, przemyśleniami. Znajdź osobę z którą będziesz mógł(a) systematycznie spotykać się np. (Skype, live)  i wspólnie motywować się do nauki, analizować swoje postępy w nauce.

 

  1.  Wprowadź poranną rutynę.

To w jaki sposób rozpoczniesz poranek może zdeterminować resztę Twojego dnia. Jeśli rozpoczniesz dzień od czegoś inspirującego, to łatwiej będzie Ci później być zmotywowanym, produktywnym, skupionym. Z drugiej strony, jeśli rozpoczniesz dzień od czegoś nieproduktywnego i chaotycznego, wtedy bardzo prawdopodobne jest, że Twój dzień może okazać się dniem beznadziejnym i bezwartościowym. Osoby, które znane są ze swojej wysokiej produktywności, mają często ustaloną specyficzną poranną rutynę.

Ta poranna rutyna może składać się np. z ćwiczeń fizycznych, biegania, czytania, wyznaczania celów na dany dzień, prowadzenia dziennika…..

 

  1. Stwórz Mapę Marzeń.

Motywacja napływa z wielu stron. Niektórzy lubią słuchać motywacyjnych przemówień, innym potrzebne są osoby, które będą je motywować. Jeszcze inni wolą przeczytać coś, co napełni ich motywacją i chęcią do natychmiastowego działania. Każdy posiada indywidualny wyzwalacz motywacji.

Jest pewien szczególny wyzwalacz tzw. Mapa Marzeń -  to kolaż inspirujących słów, prostych rysunków, zdjęć, cytatów zaprojektowanych tak, aby wzbudzać motywację    i ułatwić skupienie na celach.

 Znajdź trochę czasu, aby stworzyć własną Mapę Marzeń, która może stać się źródłem Twojej Motywacji.

 

 

 

                                                                                                    Opracowanie:

                                                                                        Joanna Pawłowicz - psycholog

                                                                                            

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
    ul. Grunwaldzka 53;
    78-200 Białogard
  • sekretariat tel. 94 35 79 440

    psycholog tel. 94 35 79 446

    pedagog tel. 94 35 79 445

    pokój nauczycielski tel. 94 35 79 443

    świetlica tel. 94 35 79 448

Galeria zdjęć