Rok szkolny 2018-2019

Główne wydarzenia

BEZPIECZNE WAKACJE 2019!

Celem ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

Cel zostanie osiągnięty poprzez promowanie bezpiecznych zachowań we współpracy z instytucjami realizującymi funkcje publiczne oraz za pomocą Internetu i innych mediów. Akcja adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz instytucji publicznych takich jak gminy, szkoły, przedszkola, ośrodki i centra kultury, sportu i rekreacji, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej i inne.

Galeria Bezpieczne_wakacje.

 


 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

W ramach tego programu uczniowie klasy 5e i 6a wzięli udział w zajęciach na temat 550 – lecia wydarzenia Bitwa o krowę i 50 – lecia wznowienia rywalizacji między mieszkańcami Białogardu i Świdwina.

W Czytelni Aleksandra Kwaśniewskiego uczniowie obejrzeli prezentację zdjęć poświęconych zmaganiom mieszkańców obu miast w turnieju. Wysłuchali legendy, odpowiadali na pytania z nią związanych.

Obejrzeli pokonkursową wystawę prace fotograficznych Białogard dawniej i dziś,

organizator zajęć - Grzegorz Dymiński

opiekun – wychowawcy klas: Bogumiła Magdzińska i Piotr Magdziński

 


 

Tydzień biblioteki

Dnia 10 maja 2019r. o godz. 16.00 w Białogardzkiej Bibliotece Publicznej ,

w Czytelni Aleksandra Kwaśniewskiego odbyło się spotkanie uczniów SP4 ( członków koła regionalnego i fotograficznego oraz chętnych uczniów z klas 5 – 8 )

z regionalnym fotografikiem p. Andrzejem Świrko poświęcone jego ostatniej podróży do Afryki.

Podróżnik opowiedział o swoich obserwacjach związanych z krajobrazem Afryki, fauny i flory, życiem mieszkańców. Swoją wypowiedź wzbogacił pokazem zdjęć wykonanych z czasie podróży.

 

Relację ze spotkania zarejestrowała i wyemitowała w Panoramie Białogardzkiej BTK, wyemitowano wywiad z fotografikiem, w czasie którego podziękował on nauczycielom – współorganizatorom spotkania za współpracę, a uczniom za zaangażowanie. Opiekun koła fotograficznego wykonał pamiątkowe zdjęcia.

 

Organizatorzy spotkania – pracownicy biblioteki – Grzegorz Dymiński i Marcin Pierzchliński oraz nauczyciele: Bogumiła Magdzińska, Dorota Drago i Piotr Magdziński.

 


 

Dzień Bezpiecznego Internetu

W dniach 20.02 – 15.03.2019r. w naszej Szkole realizowaliśmy  15  edycję Dnia Bezpiecznego Internetu.


Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Ideą DBI DBI 2019 odbyło się   pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.  Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online . Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.  

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji.

 

Uczniowie naszej szkoły klas IV-VI brali udział w zajęciach promujących działania na rzecz bezpiecznego Internetu oraz  podkreślających siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo,  łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

W szkole przeprowadzono konkurs plastyczny pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Wszystkie prace zaprezentowano społeczności szkolnej w formie prezentacji multimedialnej i wystawy klasycznej.

Przed nami kolejne działania związane z ideą DBI.

W miesiącu marcu 2019 r. odbył się konkurs polegający na samodzielnym  wykonaniu prezentacji multimedialnej na temat „Działajmy razem dla bezpieczeństwa w Internecie” skierowany do uczniów VI – VIII i  3g.

 Tematyka prezentacji związana  była z zachowaniem kultury i szacunku względem siebie  i innych na portalach internetowych oraz tworzeniem przyjaznej sieci online; podkreślenie potencjału Internetu do wykorzystania w edukacji, kontaktach z rówieśnikami oraz jako forma twórczej rozrywki.

Termin oddania prezentacji  - 15 marca 2019r.

W dniu 11 marca 2019r. odbył  się Konkurs Wiedzy Informatycznej  mający na celu popularyzowanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w Internecie, uświadomienie uczniów o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu i propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu wśród młodzieży.

Magdalena Traczyk

Dorota Karpiesiuk

 Piotr Magdziński

Galeria zdjęć

 


 

Dzień  Otwarty

Dnia 12.03.2019 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty dla uczniów, którzy  w roku szkolnym 2019/20 rozpoczną naukę w klasach pierwszych.

Dzieciom towarzyszyli rodzice. Przybyłych gości powitała pani dyrektor Jolanta Pniewska. Następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie, w którym aktorami byli uczniowie klas V. Później pod opieką nauczycieli przyszli uczniowie odwiedzali sale lekcyjne, w których mieli okazję zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami.

    W pracowni języka obcego dzieci i ich rodzice mogli dowiedzieć się, jak przebiega nauka z wykorzystaniem nowoczesnego pulpitu uczniowskiego wyposażonego w słuchawki i mikrofon. W innych pracowniach przedszkolaki kodowały na macie, programowały trasę robota Fotona, rozwiązywały quiz obrazkowy na komputerach, karmiły rybki w sali bioróżnorodności oraz wykonywały zadanie historyczne na tablicy multimedialnej. Dużym powodzeniem cieszyła się nauka gry na bum-bum rurkach prowadzona przez p. Dorotę Kubicką i jej uczniów z klasy 2a. SP4 jest  jedyną szkołą w Białogardzie, która aktywnie  prowadzi zajęcia z pierwszej pomocy. Pokaz i szkolenie prowadzone było przez uczniów oraz  p. Magdalenę Traczyk na holu szkoły.

    Pobyt gości z najstarszych grup przedszkolnych dostarczył wszystkim wielu miłych emocji. Szkoła Podstawowa nr 4 to placówka, która ma do zaproponowania szereg dodatkowych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez uczących tu nauczycieli. Jej atutem jest niewątpliwie możliwość wykorzystania dwóch budynków - dla uczniów klas młodszych przy ul. Grunwaldzkiej, a dla uczniów klas starszych - przy ul. Kościelnej. Takie warunki pozwalają na optymalne  ułożenie zajęć w planie lekcji oraz zapewnienie dużego bezpieczeństwa szczególnie  najmłodszym dzieciom w szkole.

    Cieszymy się, że dzieci i rodzice mogli poznać naszą szkołę i mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy uśmiechnięci i pełni zapału we wrześniu 2019 r.

Zapraszamy do galerii: Dzień_Otwarty.

 


 

Odwiedziny w przedszkolu.

Z okazji Dnia Matematyki uczennice z klasy 4e wraz z wychowawczynią M. Traczyk odwiedziły grupę 6-latków w białogardzkim przedszkolu nr 1. W ramach Klubu Wolontariatu dziewczynki przeczytały i zainscenizowały przedszkolakom matematyczny wierszyk Wandy Chotomskiej. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały i odpowiadały na pytania dotyczące działań matematycznych, a potem pracowały szukając różnic między obrazkami i tworząc rysunek z połączonych kropek.

Zapraszamy do galerii

 


 

Może radość i nadzieja?

W dniu 28 lutego 2018r. członkowie koła regionalnego i fotograficznego uczestniczyli w wernisażu  Może radość i nadzieja? zorganizowanym w CKiSE .

 Uczniowie obejrzeli prace – grafikę, malarstwo i rzeźbę   Andrzeja Szałka. Wystawa to zbiór prac z różnych okresów  życia artysty.

 Opiekunowie: Dorota Dragon, Bogumiła Magdzińska i Piotr Magdziński

 


 

Wystawa fotograficzna

W dniu 7 marca 2019r. w Izbie Tradycji Regionalnej koordynatorzy  szkolnego projektu Białogard dawniej i dziś: Dorota Dragon, Bogumiła Magdzińska i Piotr Magdziński przy współpracy z Białogardzką Biblioteką Publiczną zorganizowali  wystawę fotograficzną  Białogard dawniej i dziś widziany oczami dzieci.

  Zadaniem uczestnika projektu był wybór fotografii Białogardu sprzed wielu lat i wykonanie zdjęcia tego samego obiektu. W projekcie wzięło udział ponad 50 uczniów SP4.  Wyróżnione prace można było obejrzeć w czasie wystawy.  Członkini koła fotograficznego wykonała pamiątkowe zdjęcia. Słodki poczęstunek ufundowała Rada Rodziców.

Galeria zdjeć

 


 

Spotkanie z funkcjonariuszami Służby Więziennej

W naszej szkole zostały przeprowadzone spotkania dla uczniów klas siódmych i ósmych oraz 3-cich gimnazjalnych spotkania profilaktyczno-zawodoznawcze z funkcjonariuszami Służby Więziennej.  Uczniowie obejrzeli krótki film o Służbie Więziennej w Polsce, w którym zostali zapoznani z historią Służby oraz zadaniami funkcjonariuszy w ich codziennej słuzbie. Dowiedzieli się czym jest system dozoru elektronicznego oraz jak zbudowane są Zakłady Karne i Areszty Śledcze.

    Następnie młodszy chorąży Arkadiusz Urbański przedstawił, jakie konsekwencje prawne oraz zdrowotne wynikają z sięgania po środki odurzające - w szczególności tzw. "dopalacze".

    Na zakończenie spotkania uczniowie i grono pedagogiczne mogło się przekonać, jak zmienia się widzenie świata po środkach odurzających poprzez założenie NARKOgogli i wykonanie prostej czynności, takiej jak przejście kilku kroków i otworzenie drzwi - co okazywało się wcale nie takim prostym zadaniem.

Zapraszamy do galerii

 


 

Pasowanie na czytelnika

W dniach 11 i 13 grudnia uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. W trakcie uroczystości uczniowie klas piątych zaprezentowali krótki program artystyczny. Następnie pierwszoklasiści poznali zasady wypożyczania książek. Najważniejszym punktem imprezy było złożene przez nowych czytelników uroczystego ślubowania oraz pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał dyplom oraz zakładkę do książek. Na zakończenie nowi czytelnicy wypożyczyli z biblioteki szkolnej swoje pierwsze książki.

Zapraszamy do galerii


 

WARSZTATY PRZEDŚWIĄTECZNE  W DWORKU TRADYCJA

7 grudnia 2018 r. uczniowie kl. 5b i 5c  pod opieką wychowawców J. Grębowskiej i B. Krzemień oraz siostry Zyty, odwiedzili Zagrodę Edukacyjną Dworek Tradycja w Bełcznie. W historycznym wnętrzu 300 letniego domu poznali dawne zwyczaje i obrządek świąt Bożego Narodzenia. W ramach warsztatów uczestniczyli w zajęciach plastycznych wykonując ozdoby świąteczne - gwiazdy z papieru oraz wianki ze słomy z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Wylepiali w formach snycerskich o przeróżnych kształtach szczecińskie pierniki  przygotowane według oryginalnej receptury. W pomieszczeniu służącym do wypieków unosił się niezwykły zapach przypraw pochodzących z różnych stron świata. Niektóre z nich po roztarciu w moździerzu były dodatkiem wspaniałych pierników, którymi uczestnicy warsztatów będą delektować się podczas świąt. Poprzez zabawę pogłębili swoją wiedzę na temat niezwykle pachnących i o ciekawym, ostrym  smaku  przypraw, takich jak: cynamon, imbir, goździki, kardamon, gałka muszkatołowa, anyż i pieprz .

Pobyt w Zagrodzie to wyjątkowe przeżycie. Uczniowie zasmakowali tradycji świąt Bożego Narodzenia.

B. Krzemień i J. Grębowska

Zapraszamy do galerii .


 

Kreatywne warsztaty świąteczne

W związku z tegoroczną akcją Szlachetnej Paczki nasi uczniowie wzięli udział w kreatywnych warsztatach świątecznych zorganizowanych współnie z Białogardzką Spółdzielnią Mieszkaniową. Dochód z wykonanych ozdób przeznaczony został na potrzeby rodziny objętej "naszą" Szlachetną Paczką

 

Poniżej film zamieszczony na stronach Białogardzkiej Telewizji Kablowej


 

SZKOLNY PLAC ZABAW

W ramach pierwszej edycji Białogardzkiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowany został projekt „Edukacyjne gry dla dzieci” – utworzenie stref gier podwórkowych w białogardzkich szkołach podstawowych. Ta inicjatywa miała na celu utworzenie w białogardzkich podstawówkach, stref z podwórkowymi grami edukacyjnymi „Playform”. Gry te mają zachęcać uczniów do nauki poprzez zabawę, stymulować wyobraźnię i kreatywność, a dla dzieci dają możliwość wspólnego spędzania czasu, jednocześnie ucząc pracy zespołowej. 

Zapraszamy do galeri - plac_zabaw.

 


 

Uczniowie naszej szkoły pamiętają o grobach, których nikt nie odwiedza.

30 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wybrali się na cmentarz w celu uporządkowania opuszczonych grobów. Z zaangażowaniem sprzątnęli opadłe liście, usunęli gałęzie, a na koniec zapalili na grobach symboliczne światełka.

        

 Akcja nie byłaby możliwa bez zaangażowania wszystkich klas, które dostarczyły znicze. Za Waszą pomoc Samorząd Uczniowski dziękuje.

 


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

11 października 2018 roku  w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią p. Bożeną Wilczyńską poznawali przygody bohaterów książki Renaty Piątkowskiej pt. „Gang Słodziaków”. Fragmenty opowiadania czytali zaproszeni uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Białogardzie.

 Następnie młodzi czytelnicy odpowiadali na pytania dotyczące treści wysłuchanego tekstu. Głośne czytanie fragmentów książki na pewno pobudziło wśród uczniów wyobraźnię, ćwiczyło pamięć i koncentrację.

Zapraszamy do Galerii

 


 

Wizyta w Lipiu - 4c i 4d

W dniach 03 – 04. 10. 2018 r. klasa 4d oraz uczniowie klasy 4c byli na wycieczce w Lipiu. Uczestniczyliśmy w 2-dniowych warsztatach realizowanych, w ramach projektu „Budowa Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty”.

Celem projektu było przeprowadzenie programu w zakresie aktywnej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży na temat gospodarowania odpadami, w tym segregacji odpadów z wykorzystaniem PSZOK. Uczniowie brali udział w ciekawych zajęciach warsztatowych. W drugim dniu zajęć odwiedziliśmy Arboretum w Glinnej, które znajduje się na skraju Puszczy Bukowej, w powiecie gryfińskim. Zobaczyliśmy między innymi najstarsze drzewo na obszarze ogrodu - orzesznik pięciolistkowy, który ma ok. 180 lat.

Zapraszamy do galerii

 


 

Europejska Noc Naukowców

29 września 2018 r. uczniowie kl. 5c uczestniczyli w Europejskiej Nocy Naukowców2018 zorganizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Brali udział w pokazach, wystawach, eksperymentach i spotkaniach z naukowcami. Towarzyszyła im zabawa i nauka.

Zapraszamy do galerii Europejskiej_Nocy_Naukowców.

 


 

ODWIEDZINY W SCHRONISKU SOS  W KLĘPINIE

27 września 2018 r. uczniowie klasy V b i V d uczestniczyli wycieczce do Schroniska SOS w Klępinie, której celem było uwrażliwienie dzieci na krzywdę i potrzeby bezdomnych zwierząt oraz obdarowanie ich smakołykami przekazanymi przez uczniów SP 4.  Przywitał nas Pan Jacek Borawski, który  przeprowadził krótką pogadankę na temat funkcjonowania schroniska, wolontariatu, adopcji psów oraz zasad zachowania się .  Dzieci z dużym entuzjazmem skierowały się w stronę kojców, gdzie schronienie znalazły bezdomne zwierzęta. Szczekanie  i machanie ogonami było dowodem radości z obecności dzieci, które z otwartym sercem opiekowały się  pieskami karmiąc je i wyprowadzając na spacer. Pan J. Borawski przybliżył wszystkim historie porzuconych zwierząt, które czekają na swojego przyjaciela. Był również czas na wspólne ognisko  z kiełbaskami, przy którym dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami i planami adopcji upatrzonego pupila. Pogoda sprzyjała spacerom i zabawom na świeżym powietrzu. Trudno było rozstawać się z pieskami. Wizyta w schronisku wywarła na dzieciach duże wrażenie  i wzbudziła refleksje na temat relacji między człowiekiem i  zwierzętami.

 Jolanta Grębowska

Zapraszamy do galerii 

 


 

Zielona szkoła

W dniach 19-21 września 2018 klasa 5c była na wycieczce w Tleniu w Borach Tucholskich w ramach "zielonej szkoły". Tam na uczniów czekało wiele atrakcji. Zwiedzali „Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlesie. Miejsce to zauroczyło swym widokiem. Obejrzeli Akwedukt Wodny w Fojutowie. Korzystali z rowerów wodnych, kąpieli w jeziorze pod czujnym okiem ratowników - p. Maćka i Any- psa WOPR. Wieczorem spędzali czas na dyskotece i przy ognisku.

Zapraszamy do galerii

 


 

SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2018

W tym roku obchodzimy jubileusz 25- lecia akcji „Sprzątanie Świata – Polska” pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”.
Jak zwykle włączyli się do niej wolontariusze  z SP 4 Białogard, którzy opiekują się żwirowiskiem  przy ul. Krakowskiej i laskiem komunalnym przy ul. Witkacego.  We współpracy z Urzędem Miasta, 21 września 2018 r.,  przy słonecznej pogodzie,  uczniowie klasy V b i VI b podjęli wyzwanie oczyszczenia wyznaczonego terenu z odpadów.   W trakcie pracy zlikwidowali  trzy nielegalne składowiska śmieci. Do worków     w określonych kolorach segregowali zebrane odpady z nadzieją, że w przyszłości będą one trafiały do recyklingu  a nie na dzikie wysypiska.  Podczas sprzątania zebrali  w dużej ilości opakowania  szklane   i plastikowe ( 10 worków 120 l). Zauważyli również pozostałości przywiezionych    z działek lub ogrodów odpadów zielonych, które ulegają biodegradacji, a ich miejscem powinien być kompostownik. Obecność nasion roślin uprawnych może być niekorzystna dla dziko rosnących gatunków.  Od wielu lat  nasza szkoła na terenie żwirowiska przeprowadza inwentaryzację rosiczki okrągłolistnej – owadożernej rośliny objętej ochroną gatunkową. Co roku liczba osobników tego gatunku drastycznie spada.   W tym roku stwierdzona została obecność tylko 43 rosiczek, których w 2003 r. było na badanym terenie ok. 1000. Niestety oprócz dzikich wysypisk śmieci problemem są użytkownicy quadów i innych pojazdów, którzy rozjeżdżają wydmy i zmieniają strukturę tego pięknego miejsca.

Bądźmy odpowiedzialni i włączmy się do  selektywnej zbiórki odpadów , dla lepszego wykorzystania surowców naturalnych, oszczędności wody i energii   oraz    poszanowanie środowiska przyrodniczego.

Jolanta Grębowska

Galeria zdjęć

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
    ul. Grunwaldzka 53;
    78-200 Białogard
  • sekretariat tel. 94 35 79 440

    psycholog tel. 94 35 79 446

    pedagog tel. 94 35 79 445

    pokój nauczycielski tel. 94 35 79 443

    świetlica tel. 94 35 79 448

Galeria zdjęć