Monitoring

funkcjonowania monitoringu wizyjnego na terenie

Szkoły Podstawowej nr 4 w Białogardzie

I. Postanowienia ogólne

1. Regulamin określa zasady funkcjonowania systemu monitoringu wizyjnego znajdującego się w Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika ul. Kościelna 1 78-200 Białogard (zwany dalej SP4), miejsca instalacji kamer na terenie SP4, reguły rejestracji i zapisu informacji oraz sposób ich zabezpieczenia, a także możliwości udostępniania zgromadzonych danych.

2. Monitoring wizyjny SP4 stanowi własność szkoły, która jest jednocześnie administratorem danych osobowych (ADO) w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwana w dalszej części rozporządzeniem lub RODO).

3. Monitoring nie obejmuje: pomieszczeń w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze; pomieszczeń w których uczniom udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna; pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji pracowników; pomieszczeń sanitarnohigienicznych; gabinetu profilaktyki zdrowotnej; szatni; przebieralni oraz stołówki.

4. Monitoring nie służy jako środek nadzoru nad jakością wykonywania pracy przez pracowników Szkoły.

5. Celem monitoringu jest:

• zapewnienie oraz zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników obiektu (ze szczególnym uwzględnieniem pracowników, uczniów oraz osób przebywających na terenie obiektu) poprzez ograniczenie zachowań niepożądanych, zagrażających zdrowiu lub bezpieczeństwu osób przebywających w obiekcie i jego bezpośrednim sąsiedztwie,

• zapewnienie oraz zwiększenie ochrony mienia SP4 oraz ustalenie ewentualnych sprawców czynów nagannych (zniszczenia mienia, kradzieże itp.),

• ograniczenie dostępu do obiektu osobom niepożądanym,

• zwiększenie bezpieczeństwa informacji prawnie chronionych,

• ochrona przeciwpożarowa obiektu.

1. Podstawy prawne oraz zasady prowadzenia monitoringu wizyjnego w SP4 regulują aktualne obowiązujące przepisy prawa.

II. Informacje ogólne o systemie monitoringu wizyjnego.

1. Infrastruktura SP4, która została objęta monitoringiem to:
  • wejście do budynku „B” ul. Kościelna 1,

• ciągi komunikacyjne w budynku „B” ul. Kościelna 1,

• plac szkoły.

1. System monitoringu wizyjnego SP4 składa się z: kamer, urządzeń rejestrujących obraz, jak również z urządzeń zewnętrznych umożliwiających podgląd i kopiowanie zdarzeń.
  2. System monitoringu może być w miarę konieczności rozbudowywany i udoskonalany.

3. Monitoring funkcjonuje całodobowo.

4. Rejestracji i zapisaniu na nośniku danych podlega obraz z kamer systemu.

5. Nagrania z monitoringu przetwarza się na nośniku danych w urządzeniu rejestrującym przez okres maksymalnie 3 miesięcy.

6. Zapisu z systemu nie archiwizuje się.

III. Obowiązek informacyjny

1. Informacja o funkcjonowaniu monitoringu wizyjnego przekazywana jest poprzez rozmieszczenie tablic z piktogramem kamery na terenie i przy wejściu na obszar monitorowany.
  2. Na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej szkoły zamieszcza się klauzulę informacyjną w rozumieniu art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Radu (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.

IV. Udostępnianie danych z systemu monitoringu wizyjnego

1. W uzasadnionych przypadkach na podstawie wniosku osoby fizycznej lub organów upragnionych do otrzymania kopii zapisu z nagrania, w szczególności, gdy nagranie związane jest z naruszeniem bezpieczeństwa osób i mienia, okres przechowywania danych może ulec wydłużeniu o czas niezbędny do zakończenia postępowania, którego przedmiotem jest zdarzenie zarejestrowane przez system monitoringu wizyjnego.
  2. Osoba zainteresowana zabezpieczeniem danych z monitoringu na potrzeby przyszłego postępowania może zwrócić się z pisemnym wnioskiem do Dyrektora Szkoły o sporządzenie kopii, wskazując dokładną datę, a także czas i miejsce zdarzenia.

3. Wniosek o którym mowa w pkt. 4.2 należy złożyć w terminie do 10 dni licząc od dnia, w którym zdarzenie mogło mieć miejsce i musi zawierać dokładną datę, przybliżony czas oraz miejsce zdarzenia. W przypadku złożenia wniosku po wskazanym terminie, jak również wniosku bez podanych danych, nie będzie możliwości odnalezienia właściwego nagrania.

4. Kopia sporządzona na pisemny wniosek osoby zainteresowanej przechowywana jest w zamkniętym pomieszczeniu i udostępniana uprawnionym organom. W przypadku bezczynności uprawnionych organów kopia jest niszczona po upływie trzech miesięcy od dnia jej sporządzenia, a z czynności tej sporządzany jest protokół.

5. Zapis z sytemu monitoringu może być udostępniony jedynie uprawnionym organom w zakresie prowadzenia czynności prawnych np.: Policji, Sądom, Prokuraturze na ich pisemny wniosek, w którym muszą być podane podstawy prawne przekazania kopii nagrania.

6. Kopia nagrania przekazywana jest na nośniku danych na podstawie protokołu przekazania danych.

7. Biorąc pod uwagę, że SP4 nie posiada technicznych możliwości do zanonimizowania wizerunku osób nagrywanych w systemie, nie udostępnia się nagrań oraz nie umożliwia się wglądu do nagrań osobom fizycznym, ponieważ takie działania mogłyby naruszyć prawa lub wolność osób trzecich. Odstępstwem od zdania powyższego jest sytuacja gdzie osoba fizyczna, która zwraca się z wnioskiem o wgląd do nagrania, została zarejestrowana bez obecności innych osób.

V. Postanowienia końcowe

1. Dane zarejestrowane w systemie monitoringu wizyjnego nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnianiu w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej.

2. Niniejszy Regulamin wprowadza się w życie w formie zarządzenia ADO SP4.

3. Wszelkie zmiany w niniejszym Regulaminie wprowadza się w życie w formie zarządzenia ADO SP4.