Psycholog

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

  • Obserwujmy –  zarówno siebie jak i nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji,  ale i tego, jak emocjonalnie radzimy sobie z zastaną rzeczywistością. Zwróćmy uwagę na to :

- Jak zachowuje się nasze dziecko?   

-  Czy dopytuje, czy też unika rozmów?

- Jak my się zachowujemy?

- Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach?

- Czy nieustannie śledzimy wiadomości lub może unikamy tematu?

 

  • Bądźmy gotowi do rozmowy – przygotujmy sobie zestaw  kilku rzetelnych faktów, którymi możemy się podzielić z naszym dzieckiem.  Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi. Jeśli sami                         nie jesteśmy w stanie przeprowadzić takiej rozmowy, to możemy poprosić               o pomoc kogoś z naszego otoczenia.  

 

  • Rozmawiajmy o tym, jak radzić sobie z lękiem – opowiedzmy dzieciom, co my robimy,  kiedy odczuwamy natłok różnych myśli w naszej głowie. A mianowicie  staramy skupić się na innych aktywnościach , które dostarczają nam przyjemności np. może to być spacer, film, książka, muzyka, rozmowa z przyjacielem itp. Zapytajmy swoje dzieci, co im najbardziej  pomaga, czego potrzebują ? Możemy też zastanowić się,                               co możemy wspólnie zrobić, aby zachować dobry nastrój.  Ustalmy, kiedy potrzebujemy samotności, a kiedy towarzystwa innych ludzi.                                 Szczerze rozmawiajmy z dziećmi o tym, że my dorośli  również przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby, aby sobie z nimi radzić . Pozwólmy dziecku  na płacz, złość  oraz inne trudne emocje.

 

  • Wskazujmy na czasowość pewnych ograniczeń czy rozwiązań – szczególnie dla nastolatków, obecna sytuacja może być bardzo trudna.                       Mogą czuć się, że dorośli  ograniczają ich wolność, ponieważ nie mogą spotykać się z przyjaciółmi, wychodzić na dwór itp. Rozmawiajmy z nimi                  o tym, wyciszajmy negatywne emocje. Pokazujmy czasowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.

 

  • Bądźmy odpowiedzialni – ta sytuacja może być dla nas  lekcją empatii, wrażliwości i  odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, klasową czy sąsiedzką. Nasze zachowania przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi. Starajmy się być spokojni, nie ulegajmy negatywnym emocjom.  

 

 

  • Zadbajmy o potrzeby dzieci –nasze dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują rozmowy z bliskimi koleżankami czy kolegami. Zadbajmy                            o możliwość kontaktu z rówieśnikami poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii .
  • Uczmy się razem zdrowych nawyków, - bądźmy dla naszych dzieci wzorem do naśladowania. Pokażmy, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy z nimi   o tym, co trudne, o zagrożeniach i co możemy z nimi robić.

 

 

  • Zadbajmy o innych – spróbujmy w tej trudnej sytuacji  zająć się czymś użytecznym.  Może ktoś z naszych znajomych, sąsiadów potrzebuje naszej pomocy ? Poprzez własne zaangażowanie pokazujemy dzieciom właściwą drogę, uczymy empatii, odpowiedzialności za drugiego człowieka.

 

 

 

                                                                                                                    Opracowanie

                                                                                                         Joanna Pawłowicz - psycholog

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
    ul. Grunwaldzka 53;
    78-200 Białogard
  • sekretariat tel. 94 35 79 440

    psycholog tel. 94 35 79 446

    pedagog tel. 94 35 79 445

    pokój nauczycielski tel. 94 35 79 443

    świetlica tel. 94 35 79 448

Galeria zdjęć