„Matematyka nie tylko na lekcji”

Tabliczka mnożenia bez tajemnic!

Gry z wykorzystaniem kości zazwyczaj zaliczamy do tzw. gier towarzyskich, których celem jest rozrywka, wiążąca się z rywalizacją. Kości do gry doskonale nadają się do wykorzystania na zajęciach edukacji matematycznej w klasach I-III. Gry z wykorzystaniem kości,  po odpowiedniej modyfikacji mogą się stać grami matematycznymi, które okażą się przydatne do  rachunku pamięciowego, doskonalenia dodawania i odejmowania, ćwiczenia tabliczki mnożenia. Oto kilka przykładów gier, które w naszej szkole wykorzystaliśmy na lekcjach matematyki i zajęciach pozalekcyjnych.

1. Czekolada. Każdy gracz otrzymuje planszę przedstawiającą tabliczkę czekolady i prostokąty do zakrywania kostek czekolady oraz kostkę do gry. Na sygnał uczniowie rzucają  kostkami i zakrywają tyle kostek, ile oczek wyrzuciły kostką. Wygrywa ten, kto pierwszy zakryje całą tabliczkę czekolady.

1. Mistrz trzech kości. Każdy uczeń otrzymuje 3 kości, kartkę i ołówek. W określonym czasie (np. 3 minuty lub dłużej) rzuca trzema kośćmi i zapisuje formułę matematyczną wykonuje obliczenia. Zwycięża ten, kto w określonym czasie zapisze najwięcej poprawnych działań.

2. Geometryczny wyścig. Zabawa z figurami geometrycznymi. Na dużą kostkę do gry naklejamy figury geometryczne: koło, trójkąt, prostokąt, kwadrat, figury te mogą mieć dodatkową własność, np.: kolor lub wielkość. Potrzebujemy również kostki z oczkami. Uczniowie ustawiają się na linii startu. Każdy uczeń ma przyporządkowaną sobie określoną figurę geometryczną. Uczniowie rzucają obiema kostkami – np.: kwadrat niebieski i 4 oczka – uczeń przyporządkowany tej figurze przesuwa się o cztery kroki do przodu, itd.

3. Świetną pomocą dydaktyczną jest kostka z kieszonkami, w które można włożyć polecenia matematyczne. Uczniowie mogą sami wymyślać polecenia matematyczne.

Bibliografia: Jak wykorzystać kostki na lekcji matematyki J. Nowik, J. Świercz