„Matematyka nie tylko na lekcji”

Listopad

W  trzecim tygodniu  listopada na  wszystkich zajęciach lekcyjnych i zajęciach dodatkowych,  uczniowie klas od I do VIII oraz klas gimnazjalnych, rozwijali kompetencje matematyczne z zakresu myślenia logicznego. Gry logiczne to gry, które rozwijają przede wszystkim umysł. Mogą się sprawdzać na każdym poziomie wiekowym, jeżeli gracze dobrze znają zasady gry. Dzięki różnorodności w ofercie edukacyjnej, można dopasować dla każdego wieku, odpowiednią grę logiczną. Logiczne gry to przede wszystkim sudoku, ale i bardziej skomplikowane gry planszowe, jak na przykład szachy. Celem podjętych działań – poznajemy gry logiczne- było ćwiczenie szybkości reakcji, logicznego myślenia i koncentracji uwagi, z którą uczniowie mają problem. W każdej  grze logicznej ma miejsce Trening Mózgu. Na wszystkich zajęciach nauczyciele zachęcali uczniów, aby grali w gry pamięciowe i rozwijali swoje umiejętności logicznego myślenia, sortowania, dopasowywania, kodowania. Uczniowie klas młodszych poznali zasady gry w warcaby, zaś starsi doskonalili zasady gry w szachy. Odbyły się klasowe turnieje, zostali wyłonieni klasowi mistrzowie gry w warcaby i szachy.

Podczas zajęć nasi uczniowie grając w gry logiczne doskonalili:

• rozwijanie koncentracji i cierpliwości ( gracz zaczyna  rozumieć, że im dłużej będzie przyglądał się sytuacji np. na szachownicy, tym lepsze znajdzie posunięcie, co może przełożyć się ostatecznie na wygraną całej partii);

• samodzielność w podejmowaniu decyzji ( gracz wie, że uczestniczy w grze „jeden na jednego”, w której to tylko on decyduje o swoich posunięciach, przegrana czy zremisowana partia to jego dzieło);

• trening pamięci ( jej zakres jest bardzo szeroki – może to być po prostu zapamiętanie układu pionków na szachownicy  lub opanowanie podstaw gry w szachy,  które są grą dużo bardziej skomplikowaną od warcabów;

• rozwijanie  myślenia abstrakcyjnego ( warcaby i szachy są nieocenionym narzędziem do pobudzania i rozwijania myślenia abstrakcyjnego – tak bardzo potrzebnego uczniom – warcaby ” wymuszają” myślenie wyprzedzające typu – „co zdarzy się na szachownicy, gdy zagram tym pionkiem np. w lewo?” );

• uczenie gry fair-play ( uczciwość popłaca i warto być uczciwym – taką uniwersalną wartość prezentują szachy warcaby, każdy gracz musi zdać sobie sprawę z tego, że regularne treningi przybliżają końcowy sukces ).