„Matematyka nie tylko na lekcji”

Grudzień

Mikołajki z matematyką

Liczne badania prowadzone w Polsce i na świecie pokazują, że uczniowie odnoszą sukcesy w zakresie rozwiązywania zadań tekstowych m.in. dzięki aktywnemu zaangażowaniu nauczycieli. Nauczyciele są swego rodzaju lustrem, w którym przeglądają się uczniowie, nadając znaczenie swoim osiągnięciom szkolnym. W miesiącu grudniu, nauczyciele naszej szkoły starali się pokazać uczniom, że umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych jest dostępna  dla wszystkich uczniów. Piaget pisał:,, … każdy  uczeń jest zdolny do poprawnego rozumowania matematycznego, jeśli zadanie wynika z konkretnej sytuacji i wiąże się z jego zainteresowaniami, gdy odwołamy się do jego aktywności i gdy uda się usunąć zahamowania emocjonalne”. W miesiącu grudniu uczniowie naszej szkoły rozwijali  i doskonalili umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych na różnych przedmiotach i zajęciach pozalekcyjnych: formułowali hipotezy, udzielali odpowiedzi, tworzyli symulacje do  warunków określonych w zadaniu tekstowym, pracowali w parach i w grupach wykorzystując np. matematyczne stacje badawcze, metodę projektu, twórcze rozwiązywanie problemów matematycznych. Jednym z najważniejszych zadań początkowego etapu szkolnej arytmetyki, jest ukształtowanie w umyśle dziecka odpowiednich schematów umysłowych dotyczących tego, czym jest zadanie tekstowe. Dziecko przychodzące do szkoły, nie rozumie bowiem specyficznej struktury zadania tekstowego. Początkowo najważniejsza jest dla niego fabuła, podane liczby nie są ważne, gdy emocje dotyczące poza matematycznych treści, przesłaniają kwestie rachunkowe. Nauczanie rozwiązywania zadań tekstowych zaczyna się bardzo wcześnie, równolegle do wprowadzania samych działań arytmetycznych, przechodząc przez kolejne etapy. Najważniejszy jest etap sytuacji konkretnych, które służą  jako punkt wyjścia, np. sytuacja, w której uczeń widzi 4 piłki i 3 kółka. Jest to wstępna forma zadania tekstowego.(Niczego jeszcze uczeń nie czyta. Odpowiedzi formułowane są słownie, bez zapisywania, kluczowe jest tu pytanie). Umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych jest umiejętnością złożoną, aby rozwiązać samodzielnie zadanie tekstowe, uczeń klasy pierwszej szkoły podstawowej, musi umieć między innymi:

- czytać ze zrozumieniem,

- analizować informacje podane w zadaniu,

- tworzyć własne strategie prowadzące do rozwiązania. Do rozwiązania zadania potrzebna jest kluczowa umiejętność czytania tekstu matematycznego. Uczeń ma uważnie przeczytać tekst i wybrać z niego tylko te informacje, które są konieczne do znalezienia rozwiązania. Umiejętność rozwiązywania zadań prostych przygotowuje uczniów do rozwiązywania rozbudowanych zadań matematycznych. Zadania tekstowe w edukacji matematycznej są świetną zabawą, podczas której uczniowie poznają matematyczne prawa i zależności. W miesiącu grudniu nasi uczniowie poznali różne metody rozwiązywania zadań tekstowych.

Metoda „kruszenia”–modyfikowanie, zwiększanie lub zmniejszanie liczby danych i ich wartości, zastępowanie danych innymi, rezygnacja z niektórych danych, zmiana miejsca danych, a także przekształcanie zadania, jego odwracanie, wprowadzanie nowych związków i zależności, uszczegóławianie lub uogólnianie zadania. Metodę kruszenia można stosować w różnych wersjach. Wszystkie zaczynają się od zadania bazowego.

Wersja pierwsza zakłada układanie pytań, a potem działań do zadania bazowego.

Druga wersja jest prawie dokładnie odwrotna do pierwszej. Polega ona na układaniu działań do zadania bazowego, a następnie pytań.

Trzecia wersja polega na obmyślaniu zadań szczegółowych do zadania bazowego.

Czwarta wersja polega na zabawie opartej o zadanie bazowe do polecenia: Co by było gdyby...?

Wersja piąta polega na układaniu wszelkich możliwych pytań do zadania bazowego, ale z prawem do dokładania danych i ich zmieniania.

 

Galeria zdjęć

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
    ul. Grunwaldzka 53;
    78-200 Białogard
  • sekretariat tel. 94 35 79 440

    psycholog tel. 94 35 79 446

    pedagog tel. 94 35 79 445

    pokój nauczycielski tel. 94 35 79 443

    świetlica tel. 94 35 79 448

Galeria zdjęć