Rok szkolny 2019-2020

Bezpieczne wakacje

Bezpieczeństwo podczas zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa MEN apeluje szczególnie o przestrzeganie przepisów sanitarno-higienicznych podczas przejazdów i pobytu na wypoczynku.

W związku z zaistniałą sytuacją Ministerstwo Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowały szczegółowe wytyczne sanitarne dla organizatorów wypoczynku dzieci oraz młodzieży. Wytyczne te regulują m.in.: liczbę uczestników wypoczynku, organizację odwiedzin i przebywanie osób z zewnątrz, postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia.

Szczegółowe wytyczne sanitarne MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 r. dostępne: <tutaj>

Rodzicom i dzieciom przygotowującym się do wakacyjnych wyjazdów polecamy „Poradnik bezpiecznego wypoczynku” - <tutaj>.

Ponadto w specjalnie utworzonej bazie wypoczynku rodzice w łatwy i szybki sposób sprawdzą wiarygodność organizatora wypoczynku (kolonii, obozu), który musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Baza dostępna:  <tutaj> .

Baza dostępna:  <tutaj> . W celu wyszukania wypoczynku nalezy podać przedział dat oraz wskazać organizatora lub powiat / miejscowość wypoczynku. W bazie wypoczynku zamieszczono także (w zakładce "Dla rodziców") odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania.

Jeżeli do rodziców docierają niepokojące sygnały o okolicznościach czy warunkach, np. na kolonii, należy zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty (biorąc pod uwagę województwo w którym odbywa się wopczynek). W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (z danego województwa/powiatu)  stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.

Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku!