Zapraszamy do wspólnego czytania Regulamin Akcje Zapraszamy do wirtualnej biblioteki O szkole

Zapraszamy do wspólnego czytania

"...świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.

Odpowiedzi poszukajcie w kartkach książek.

Książki mówią: - Nie zabłądzi ten, kto czyta !

Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej ..."

Wanda Chotomska

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

E-BOOKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

Zachęcamy do lektury książek w języku ukraińskim udostępnionych przez serwis dla bibliotekarzy „Lustro Biblioteki” oraz Stowarzyszenie Osvitoria. Poniżej spis dostępnych tekstów. Aby otworzyć publikację należy kliknąć w jej tytuł.

DLA DZIECI OD 3 LAT

Єдиноріг
Catsky_sm
Chemnim ditkam virshi pro najvazhlivishe
Gerda_1-w
Gerda_2-w
Hoydalka_pid_klenom_sm
Kazki na nich
Kitsi mandrivnitsi
Naykraschi kazki svitu
Naykrashi narodni kazki
Opovidki zubnoyi feyi
Podorozh lysta_sm
Prigodi Tomata
Pro Kyta
Ptashina koliskova_V_8
Ravlik_9
Rudiy IstorIya druga CharIvna
Rusalky_print
Анна Третяк_Лицарки (блок без обкладинки)
Давидова_Що всередині_text
Арктична пасіка – Сашко Дерманський
Жаринка_текстовий блок_10.10
канапа.15.10
Купріян_Мамонт_text
Лущевська_101 маяк_text
Лущевська_Велет_блок

DLA DZIECI OD 6 LAT

Арєнєв_Справа про зухвале викрадення пташенят
Кокотюха_Не той хлопчик

Хромова_Космiчнi_агенти_text
чубзики_bloc

CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA KSIĄŻKI

1. W Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126 300 bibliotekarzy.

2. Jedna, drukowana w średniowieczu książka kosztowała tyle, że z powodzeniem można  było kupić za nią kilka wsi.

3. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom. Załoga biblioteki zakrywa stoły na noc, a rano usuwa guano…

4. Do wyprodukowania 100 kartek książki potrzeba od 2 do 3 drzew.

5. Najdroższa książka świata to "The Birds of America" (Ptaki Ameryki) autorstwa Johna Jamesa Audubona. Sprzedano ją za 8802500 dolarów.

6. Największa polska biblioteka

Bibliotekę Narodową utworzono w 1930 roku (organizowano od 1919), jej tradycje sięgają jednak jeszcze XVIII wieku, kiedy powstała pierwsza w Polsce duża biblioteka publiczna - Biblioteka Załuskich.  Obecnie księgozbiór liczy około 7 mln książek. Wśród jej zbiorów jest m.in. ponad 160 tys. druków wydanych przed 1801 rokiem, około 25 tys. rękopisów (w tym 6.645 muzycznych), ponad 160 tys. druków muzycznych, prawie 400 tys. rycin i fotografii, około 80 tys. atlasów i map, 1,7 mln dokumentów życia społecznego oraz ponad 2 mln książek i 700 tys. czasopism XIX i XX-wiecznych.

7. Najdłuższa książka świata to chiński słownik"Tu-sza-czi-czeng", który ma 5020 tomów, a każdy z tomów liczy sobie 170 stron.

8. W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać zapach danej potrawy, wystarczy tylko potrzeć dłonią konkretną stronę.

9. Książka najmłodszego pisarza świata (Dorothy Straight) została wydana, kiedy autorka miała 4 lata.

10. Trylogia "Władca pierścieni" została napisana na maszynie, ale tylko przy pomocy dwóch palców.

11. Najdroższa, polska książka to "O obrotach sfer niebieskich Mikołaja Kopernika z 1566 roku. Jej drugie wydanie kosztowało 103 tys. złotych.

12. Największa ilość powieści wyszła spod pióra Polaka - Józefa Ignacego Kraszewskiego. Napisał ich ponad 600.

13. Najwięcej książek znajduje się w Bibliotece Kongresu w Stanach Zjednoczonych. Jest ich tam ponad 113 milionów.