1_2_3_8_maja

???

DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

Dzień zwycięstwa- co to za święto, kiedy obchodzimy go w Polsce i na świecie?

Dzień zwycięstwa to ważne święto nie tylko dla Polaków. Obchodzone jest w całej Europie, chociaż nosi różne nazwy. Również jego data może się różnić w zależności od tego, gdzie je świętujemy. Dzień zwycięstwa w Polsce nosił do 2015 roku nazwę 'Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności'. Kiedy go obchodzimy?

Dzień Zwycięstwa to święto, które obchodzimy w wielu Europejskich krajach. Utworzone zostało na pamiątkę zakończenia II wojny światowej. Dawniej znane jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione w Polsce dekretem z 8 maja 1945 zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową. Obchodzone było 9 maja.

W Polsce Dzień Zwycięstwa obchodzimy od 2015 roku 8 maja. Jest to święto państwowe, lecz nie dzień wolny od szkoły i pracy. Uroczystości odbywać będą się w wielu miastach na terenie całego kraju. Świętować będą również między innymi mieszkańcy Czech i Francji. 9 maja święto obchodzone jest w byłym bloku wschodnim.

3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja

To właśnie w tym terminie 1791 roku uchwalono drugą po amerykańskiej ustawę regulującą ustrój prawny państwa. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni.

Warto także wspomnieć, że Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku, jednak18 stycznia 1951 roku władze PRL zniosły Święto Konstytucji 3 maja. Dopiero w 1990 roku przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Wówczas odbyły się uroczyste obchody na Placu Zamkowym.

Jak powstała Konstytucja 3 Maja:

Hymn Konstytucji 3 Maja Marian Waśkiewicz - muzyka, Zofia Pietrzyk - tekst, Polskie Radio Wrocław, 19.04.2009 r

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja i 3 maja.

"Flaga" to polska piosenka patriotyczna przygotowana na Dzień Flagi RP - zapraszamy do wysłuchania.

Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona?

1 maja - Święto Pracy

1 maja przypada Święto Pracy, które upamiętnia strajk robotników w Chicago z 1886 roku.

Pierwszy raz Święto Pracy obchodzone było w 1890 r. W Polsce oficjalnym świętem państwowym zostało ustanowione w 1950 r.

W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. W latach 80 XXw nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność.

Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u, miało ono również szczególną wagę dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę imienia „1 maja” nosiło wiele ulic i placów Polski.

W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.

Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wyjazdu za miasto.

Sejm o 1 maja