Świetlica - budynek B

KALENDARZ ŚWIAT NIETYPOWYCH- MAJ

Lista pojawiających się w kalendarzu świąt może bardzo zadziwić. Dni poświęconych najróżniejszym rzeczom i zjawiskom oraz nietypowych świąt jest niemal tyle, ile dat w roku. Powód do świętowania można znaleźć codziennie. Podobno kalendarz świąt nietypowych powstał podczas I wojny światowej. Stworzyły go kraje Ententy (Anglia, Francja i Rosja), mające nadzieję, że służbiści żołnierze przeciwnego im Cesarstwa Niemieckiego będą świętowali tak długo i często, że zabraknie im czasu by walczyć na froncie.

Jest kilka powodów, dla których celebrujemy nieznane nam święta. Ludzie potrzebują rytuałów w życiu codziennym. Chcą także zwrócić uwagę na ważne sprawy, różnego rodzaju procesy i zjawiska. Jednakże wszyscy odczuwają potrzebę urozmaicenia codzienności, a święta dziwne i nietypowe doskonale spełniają tę rolę.

Poniżej znajdziecie kartkę z kalendarza z nietypowymi świętami występującymi w maju.

M. Traczyk

Kartka-Maj