Zajęcia Matematyczne

Tabliczka mnożenia

Zajęcia dla uczniów klas III

CEL PROGRAMU:
⦁    Rozwijanie kompetencji matematycznych polegających na umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia.
⦁    Rozwijanie kompetencji matematycznych, jaką jest umiejętność zastosowania matematyki w myśleniu – umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, umiejętność śledzenia toku rozumowania innych, umiejętność abstrahowania i generalizowania.
⦁    Rozwijanie kompetencji społecznych: umiejętności pracy zespołowej (współdziałanie i współpraca) oraz umiejętności rywalizacji z przestrzeganiem ustalonych zasad.

TREŚCI KSZTAŁCENIA:
1.    Powtórzenie i utrwalenie tabliczki mnożenia. Poznanie podstawowych pojęć stosowanych w czasie gry kartami matematycznymi „Tabliczka mnożenia”.
2.    Zabawy pomagające zapoznać się z kartami matematycznymi „Tabliczka mnożenia”:
⦁    „Dobieranie do pary”
⦁    „Kopciuszek”
3.    Gry pomagające opanować tabliczkę mnożenia:
⦁    „Piotruś matematyk”
⦁    „Sokole oko”
⦁    „Szeryf”
4.    Rola prowadzącego w grze kartami matematycznymi „Tabliczka mnożenia”. Sposoby wyznaczania prowadzącego.
5.    Gry z serii: „Ćwiczymy tabliczkę mnożenia poprzez kompletowanie kart w pary”:
⦁    „Krzyżak”
⦁    „Olimpijczycy”
6.    Gry z serii „Ćwiczymy tabliczkę mnożenia poprzez podawanie odpowiedzi na kartę”:
⦁    „Trzy skarby”
⦁    „Prymus”

7.    Z gier z serii: „Ćwiczymy tabliczkę mnożenia na zajęciach sportowych”:
⦁    „Królowa skakanki”
⦁    „Piłkarz matematyk”
8.    Gry z serii „Ćwiczymy tabliczkę mnożenia i rozwijamy czynności umysłowe przydatne w grach strategicznych”:
⦁    „Taktyk”
9.    Gry z serii „Ćwiczymy tabliczkę mnożenia i inne umiejętności matematyczne”:
⦁    „Samuraj”
⦁    „Liliput i olbrzym”
10.    Gra zespołowa z tabliczka mnożenia:
⦁    ”Ekspres”
11.    Zabawy z tabliczką mnożenia z wykorzystaniem domina.
12.    Tabliczka mnożenia na matach edukacyjnych.
13.    Gry i zabawy z wykorzystaniem „Kart logicznych” Grabowskiego.

Treści kształcenia będą realizowane na zajęciach matematycznych - „Tabliczka mnożenia” przeznaczonych dla uczniów klas trzecich z wykorzystaniem kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” i „Gry logiczne” oraz domina „Tabliczka mnożenia”.
OCZEKIWANE EFEKTY PRACY UCZNIA
Uczeń:
1.    Zna i bezbłędnie posługuje się terminami: składnik, suma, odjemna, odjemnik, różnica, czynnik, iloczyn, dzielna, dzielnik, iloraz.
2.    Bezbłędnie pamięciowo wykonuje obliczenia: mnożenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie.
3.    Rozumie, że mnożenie i dzielenie oraz dodawanie i odejmowanie to działania wzajemnie odwrotne.
4.    Stosuje przemienność i łączność mnożenia oraz rozdzielność mnożenia względem dodawania dla ułatwienia            obliczeń.

5.    Zna i przestrzega reguły gry kartami matematycznymi „Tabliczka mnożenia”, „Karty logiczne”, „Domino”.
6.    Wykazuje się sprawnością manualną, orientacją przestrzenną, precyzją spostrzegania, wysokim poziomem koordynacji wzrokowo-ruchowej.

7.    Wykazuje się sprawnością ruchową.

8.    Potrafi współpracować i rywalizować uczestnicząc w grach i zabawach       z tabliczką mnożenia.

9.    Uczestnicząc w grach i zabawach, przestrzegając zasad i reguł, wykonując obliczenia matematyczne - rozwijają logiczne i przestrzenne myślenie.