Zajęcia Przyrodnicze

Tajemnice zmysłów

Zajęcia dla uczniów klas III - V

Projekt Fabryka kompetencji kluczowych -Zajęcia przyrodnicze "Tajemnice zmysłów" dla uczniów klas III-V .

"Natura nie jest miejscem do odwiedzania, natura to jest nasz dom."

Gary Snyder

Edukacja przyrodnicza i ekologiczna dzieci od najmłodszych lat pozwala pokazać im piękno świata przyrody, prawa rządzace w krainie roślin, zwierząt i ,krajobrazu. Daje możliwość przyglądania sie cudom natury na Ziemi, Podziwiac i kochać obrazy stworzone przez matkę Ziemię. Jak dom, w którym panuje miłość ,dobro, zrozumienie, ciepło wzajemna pomoc, tak przyrode musimy obdarzyć naszymi uczuciami, aby mogła być piekna, zdrowa  i  stwarzać nam ludziom miejsce do życia.Korzystając głobalnie i lokalnie z zasobów przyrody, musimy pamietać o równowadze ,rozsądku, dbałości o najbliższe otoczenie aby las czy plaża nie były w przyszłości  unikalnym  miejscem z biletem wstepu. To od naszych postaw , działań , opieki  zależy obraz naszego miejsca na Ziemi, Naszego DOMU.

ówne cele i zadania zajęć przyrodniczych :

• Zaciekawienie światem przyrody.
  • Uczeń stawia pytania dotyczące zjawisk zachodzących w przyrodzie, prezentuje postawę badawczą w poznawaniu prawidłowości świata przyrody przez poszukiwanie odpowiedzi na pytania: „dlaczego?”, „jak jest?”, „co się stanie, gdy?”.
  •  Stawianie hipotez na temat zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie i ich weryfikacja.
  • Uczeń przewiduje przebieg niektórych zjawisk i procesów przyrodniczych, wyjaśnia proste zależności między zjawiskami; przeprowadza obserwacje i doświadczenia według instrukcji, rejestruje ich wyniki w różnej formie oraz je objaśnia, używając prawidłowej terminologii.
  •  Praktyczne wykorzystanie wiedzy przyrodniczej.
  • Uczeń orientuje się w otaczającej go przestrzeni przyrodniczej i kulturowej; rozpoznaje sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu oraz podejmuje działania zwiększające bezpieczeństwo własne i innych, świadomie działa na rzecz ochrony własnego zdrowia. Poszanowanie przyrody.
  • Uczeń zachowuje się w środowisku zgodnie z obowiązującymi zasadami; działa na rzecz ochrony przyrody i dorobku kulturowego społeczności.
  •  Obserwacje, pomiary i doświadczenia.
  • Uczeń korzysta z różnych źródeł informacji (własnych obserwacji, badań, doświadczeń, tekstów, map, tabel, fotografii, filmów), wykonuje pomiary i korzysta z instrukcji (słownej, tekstowej i graficznej); dokumentuje i prezentuje wyniki obserwacji i doświadczeń; stosuje technologie informacyjno-komunikacyjne.
  • Dostrzeganie zmian zachodzących w otaczającym środowisku oraz ich wartościowanie ,rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska,
  • Pogłębianie i poszerzanie wiedzy, umiejętności, zainteresowań i wykorzystanie ich do osiąganie lepszych wyników w pracy dydaktycznej,

Zadania:

• Ukazanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka,
  • Ukazywanie mechanizmów i skutków niepożądanych zmian,
  • Przeprowadzenie obserwacji i prostych doświadczeń zanieczyszczenie najbliższego środowiska,
  • Udział w akcjach ekologicznych i przyrodniczych- Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, Projekt edukacyjny MSC, Projekt edukacyjny Planeta Energii, Wycieczki do Nadleśnictwa  Białogard i wyłuszczarni nasion w Białogardzie, konkurs zbiórki makulatury, karmy dla zwierząt ze schroniska dla zwierzat SOS Animals,, zbiórka kasztanów i żołędzi w ramach dokarmiania zwierzyny leśnej , wycieczka do Ośrodka zarybiania Parsęty,
  • Inne bieżące konkursy, akcje,  zadamnia, przyrodnicze.

Osiągnięcia: zajęcia-

• rozbudzą w uczniach zaciekawienie otaczającym światem,
  • ukształtują u uczniów postawę badawczą, dążącą do poznawania prawidłowości
  • świata przyrody,
  • zachęcą uczniów do stawiania hipotez na temat zjawisk i procesów zachodzących
  • w przyrodzie i do ich weryfikowania,
  • stworzą uczniom możliwości zastosowania wiedzy przyrodniczej w praktyce,
  • zachęcą uczniów do poszanowania przyrody i dorobku kulturowego społeczności,
  • ukształtują umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji,

Metody i formy pracy,

• praca indywidualna, praca zespołowa, obserwacje, doświadczenia, zajęcia w terenie, wycieczki, praca z komputerem, prezentacje multimedialne, metaplan, poster, praca z materiałem źródłowym, analiza tekstu, wykresów, ilustracji,

W czasie zdalnego nauczania zajęcia odbywają sie na Platformie Teams online czwartek ,raz w tygodniu lub zgodnie z harmonogramem.