DAR SERCA

Adopcja na odległość - podstawowe informacje

Dessidelio Mutura

Uczniowie naszej szkoły w 2016 r. objęli  Adopcją Serca dziecko, które chodzi do szkoły w Afryce - Dessidelio Mutura. Siostry Misjonarki św. Rodziny, prowadzące misję w Nairobi, ze względu na biedę rodziców swoich uczniów, otrzymane pieniądze przeznaczają na koszty edukacji dzieci oraz zakup podstawowego wyżywienia - najczęściej jest to gotowana fasola i kukurydza. Młodsze dzieci przebywają w szkole od 8:00 do 18:00, a starsze często od 6:00 do 16:00, z dłuższą przerwą w godzinach południowych, kiedy dostają posiłek i dla wielu z nich  jest to jedyny posiłek w ciągu dnia.

Zgodnie z zasadami Adopcji na odległość, siostry prowadzące misję przesyłają podstawowe informacje o dziecku, zdjęcia oraz wykaz zdobytych ocen. We wszystkich szkołach realizowana jest podstawa programowa, a po szkole podstawowej (8 lat) i szkole średniej (4 lata) są egzaminy państwowe.

Poniżej zdjęcie wyników egzaminu po drugim trymestrze klasy III /inaczej niż u nas, rok szkolny w Kenii rozpoczyna się w styczniu i dzieli się na 3 trymestry, tzn 3 razy po 3 miesiące z przerwami w porze deszczowej i upalnej/, zdjęcie Dessidelio oraz zdjęcie z bratankiem chłopca, Victorem. Dzieci kenijskie bardzo chcą się uczyć, są bardzo radosne. Często nie mając podstawowych przyborów, elektryczności, wody – osiągają dobre wyniki na egzaminach. Zdobycie wykształcenia to szansa na lepsze życie. Serdeczne podziękowania dla uczniów naszej szkoły przesyłają pracownicy misji w Kithatu.

Osoby zainteresowane informacją o zgromadzeniu Sióstr w Kenii zapraszamy na: http://www.misjonarki-swietej-rodziny.org/zgromadzenie_kenia.html

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ADOPCJI

Czym jest Adopcja na Odległość dziecka z misji w Kenii w Kithatu prowadzonej przez siostry ze Zgromadzenia Siostr Misjonarek Świętej Rodziny.
Adopcja na odleglość to objęcie modlitwą oraz pomocą finansową dziecka z Kenii. Adopcja obejmuje dzieci a czasami również ich rodziny by pomóc dziecku w jego prawidłowym rozwoju i edukacji. Dzieci są objęte również opieką medyczną, a te poniżej 4 roku życia opieką dzienną na naszej misji.
Poprzez Adopcję na Odległość adoptujący w żaden sposób nie staje się prawnym opiekunem dziecka, ani też nie może rościć do niego żadnych praw. Projektem Adopcji na Odległość objęte są dzieci  ze szkoly prowadzonej przez siostry jak również dzieci które uczęszczają do innych szkół, a ich sytuacja rodzinna jest bardzo trudna i bez pomocy dzieci nie miałyby możliwości kontynuowania rozpoczętej nauki. Po otrzymaniu informacji od osoby pragnącej adoptować dziecko wysyłamy zdjęcie dziecka, krótką informację o nim oraz formę adopcji do wypełnienia i odesłania na podany adres mailowy.Wypełnienie formy i odesłanie jej oznacza,  że dana osoba podjęła się adopcji danego dziecka.

Kto może objąć dziecko Adopcją na Odległość?
Dziecko w Adopcję na Odległość może wziąć rodzina, osoba indywidualna, firma, zakład pracy, uczelnia, szkoła, klasa, klub, stowarzyszenie lub inna grupa pełnoletnich osób, która podejmie się opłacania nauki podopiecznego dziecka.

Jakie są koszty zaadoptowania jednego dziecka?
Sytuacja materialna i potrzeby poszczególnych dzieci są różne. Roczny koszt pomocy wynosi 200$,wpłat mozna dokonywac w ratach.Przesłane fundusze sa przeznaczone  na wszelkie wydatki związane z bieżącym utrzymaniem: wyżywienie, ubranie, edukacja, opieka medyczna. Ewentualna nadwyżka funduszy z adopcji imiennej zostaje wykorzystana na potrzeby innych dzieci, które mogą nie być objęte adopcją, a wymagają natychmiastowej pomocy - czy to w przypadku choroby dziecka, czy złego stanu dziecka z powodu głodu czy też nagłej śmierci opiekunów.

Wszelkie zapytania na temat dzieci proszę kierować bezpośrednio na adres;
adopcjakithatu@gmail.com
strona:
Numer  telefonu: 00254 788220677 (Kenia s.Dariana)
+48602780934 (Ewa Łuczak Polska)

Minimalny okres adopcji trwa jeden rok. Pomoc danemu dziecku może być zakończona ze względu na zmianę zamieszkania dziecka (po śmierci opiekunów dziecko może być zabrane przez innych członków rodziny, którzy nie mieszkają w naszej okolicy) lub też, gdy rodzina dziecka nie współpracuje z siostrami, a dana pomoc nie przynosi rezultatów. Jesli osoba adoptująca z różnych względów rezygnuje z programu bardzo prosimy o informację,  gdyż dziecko raz objęte adopcją korzysta z niej aż do ukończenia szkoły. Ważne jest, by w takim przypadku poszukać kolejnej osoby, która przejmie opiekę nad danym dzieckiem. Zastrzega się możliwość przyznania prawa adopcji konkretnego dziecka dla kilku osób - jeśli dobro dziecka lub jego sytuacja rodzinna tego wymaga.

Czy można wysyłać paczki?
Ze względu na dobro dzieci nie polecamy wysyłania paczek. Koszty przesyłki niejednokrotnie przewyższają jej wartość. Poza tym na wiele towarów nałożone jest cło. Przy odbiorze paczki musimy wnieść dodatkową opłatę, często większą niż wartość paczki. Jesli jednak jest  wyslana paczka jej zawartosc jest dzielona pomiedzy dzieci, tak by pozostałe nie czuły się gorsze od tych, które paczki otrzymują.

Możliwa i bardzo potrzebna jest także pomoc ogólna na dzieci poniżej 4 roku życia, które są objęte programem dokarmiania na naszej misji. Pieniądze przeznaczone w tym celu pokrywają koszt żywienia, ubranek jak również leczenia dzieci, które często trafiają do nas w stanie ciężkim.