Zapraszamy do wspólnego czytania Regulamin Akcje Zapraszamy do wirtualnej biblioteki O szkole

REGULAMIN BIBLIOTEKI

1. W bibliotece obowiązuje cisza.
  2. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele,  pracownicy szkoły i rodzice.
  3. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni.
  4. Uczniowie przygotowujący się do konkursów mają prawo do wypożyczenia większej liczby książek.
  5. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, może przed upływem terminu prosić o jego przedłużenie.
  6. Książki i inne dokumenty należy szanować jako dobro wspólne. Zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.
  7. W przypadku zagubienia lub zniszczenia książki i innych materiałów należy odkupić taką samą lub inną, wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza o wartości odpowiadającej aktualnej cenie.
  8. Uczniowie mają możliwość korzystania z księgozbioru biblioteki w czasie ferii
  9. Pod koniec roku szkolnego uczniowie powinni zwrócić wszystkie książki do biblioteki szkolnej w ogłoszonym terminie.

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W CZASIE EPIDEMII

1. W czasie trwania pandemii z biblioteki mogą korzystać wyłącznie nauczyciele i uczniowie.
  2. W bibliotece jednorazowo może przebywać jedna osoba korzystająca z jej usług.
  3. Po wejściu do biblioteki należy zdezynfekować ręce płynem dezynfekcyjnym znajdującym się na stoliku.
  4. Czytelnicy wchodzą do biblioteki w maseczkach lub przyłbicach.
  5. Ograniczony zostaje dostęp do księgozbioru. Czytelnik nie ma  dostępu do półek. Książki podaje nauczyciel bibliotekarz.
  6. Pomieszczenie biblioteki będzie regularnie (min. co godzinę) wietrzone oraz dezynfekowane wraz ze sprzętem i powierzchniami lady bibliotecznej i biurka.
  7. Bibliotekarz każdorazowo dezynfekuje blat, na którym leżały zwracane książki.
  8. Zwracane czytelników książki będą odkładane do specjalnie do tego przygotowanego kartonu. Na koniec dnia nauczyciel bibliotekarz zamyka karton, opisuje go datą i odkłada na kwarantann. Kwarantanna trwa min. 48 godzin.  Po zakończeniu kwarantanny książki wracają na półkę.
  9. Nauczyciel bibliotekarz udostępnia rodzicom i uczniom adres e-mail biblioteki biblioteka.sp4@bialogard.info w celu kierowania zapytań o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń.

BIBLIOTEKA I JEJ ZADANIA:

1. Biblioteka szkolna prowadzi zajęcia z uczniami  z tematyki poszukiwania informacji  w bibliotece, zbierania materiałów do zajęć, uczy sporządzania notatek.
  2. Służy pomocą w samokształceniu.
  3. Codziennie udziela porad przy wyborze lektury i literatury na określony temat.
  4. Kształtuje kulturę czytelniczą i osobowość młodego czytelnika.
  5. Kształtuje umiejętności odbioru wartości kulturalnych.
  6. Pomaga nauczycielom w pracy dydaktycznej i wychowawczej, udziela porad nauczycielom przy wyborze materiałów do zajęć edukacyjnych i pozalekcyjnych.
  7. Współpracuje z nauczycielami, dyrekcją i rodzicami.
  8. Sporządza zestawienia bibliograficzne nowości oraz zestawienia statystyczne czytelnictwa.
  9. Organizuje konkursy czytelnicze.