Małgorzata Białomyzy

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY

I. Wymagania edukacyjne opracowane zostały w oparciu o:

a) Podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej z przedmiotu PRZYRODA

b) Program nauczania przyrody dla szkoły podstawowej.

II. Cele ogólne oceniania:

- Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i kształtowanie właściwych postaw

- Badanie poziomu opanowania i postępów uczniów w opanowaniu wiedzy i umiejętności  programowych

- Informowanie o poziomie osiągnięć ucznia

- Motywowanie i wdrażanie ucznia do samodzielnej i systematycznej pracy

- Pomoc uczniowi w samokształceniu

Przedmiotem oceny są: wiadomości i umiejętności przedmiotowe, oraz postawy i wartości kształtowane w  procesie dydaktycznym.

Kryteria oceny wiadomości i umiejętności są opracowane przez nauczyciela przyrody.

III. Formy aktywności ucznia podlegające ocenie:

* wypowiedzi ustne (kilku zdaniowa wypowiedź, udział w dyskusji, prezentacja pracy własnej lub grupy) .

* prace pisemne:

a) sprawdziany (przeprowadzone po zakończeniu działu)

b) kartkówki (z jednej, dwóch i trzech ostatnich lekcji, sprawdzające wybrane umiejętności)

c) prace z tekstem (sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem).

*aktywność i praca na lekcji (indywidualna i w zespołach, a tu: zaangażowanie , umiejętność komunikowania się i współpracy w zespole, korzystanie z różnych źródeł informacji, efektywność pracy).

* podstawowe umiejętności praktyczne np. posługiwanie się kompasem, planem, mapą

* praca domowa (krótkoterminowa- zadania w zeszycie ćwiczeń, inne: polecenia z lekcji na lekcję; długoterminowa- plakaty i inne opracowania tematyczne do lekcji).

IV. Zasady oceniania:

- Odpowiedź ustna, zadanie domowe i praca na lekcji podlegają ocenie na bieżąco, bez zapowiedzi. Ocenianie wszystkich innych form jest wcześniej zapowiadane. Dłuższe sprawdziany, z większej partii materiału – z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

-Oceny są jawne, uzasadnione i zgodne z wymogami na daną notę.

* Uczeń otrzymuje za swoje osiągnięcia w danym roku szkolnym ocenę śródroczną i roczną. Nauczyciel wystawia ją na podstawie średniej ważonej ocen uzyskanych przez ucznia.

*Uczeń za aktywność na lekcji otrzymuje „ +” (trzy plusy odpowiadają ocenie bdb). Uczeń otrzymuje „-„ za brak pracy na lekcji (trzy minusy odpowiadają ocenie ndst). „+” i „-„ nie sumują się.

*Uczeń ma prawo do zgłoszenia przed rozpoczęciem lekcji (z wyjątkiem zaplanowanych sprawdzianów) bez żadnych konsekwencji nieprzygotowania –dwa razy w semestrze. Nieprzygotowania będą zapisywane w dzienniku w postaci -„np.”. Za kolejne nieprzygotowanie uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

*Nieobecność ucznia na lekcji nie zwalnia go z obowiązku jej nadrobienia zaległości.

*Uczeń ma prawo poprawić ocenę z pracy klasowej, sprawdzianu, odpowiedzi w terminie dodatkowym, ustalonym przez nauczyciela. Do dziennika wpisuje się obok oceny uzyskanej ocenę poprawioną. Uczeń ma prawo poprawić ocenę tylko jeden raz.

*Na koniec semestru nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych.

*Przy wystawianiu oceny rocznej uwzględnia się pracę i wyniki z całego roku szkolnego.

V. W stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w nauce (opinie i orzeczenia PPP) nauczyciel dostosowuje wymagania zgodnie z zaleceniami zawartymi w opinii lub orzeczeniu.

OGÓLNE KRYTERIA USTALANIA OCEN Z PRZYRODY

1) stopień celujący (6) - otrzymuje uczeń, który w wysokim stopniu opanował wiedzę i umiejętności z przedmiotu określone programem nauczania, którego treści wynikają z podstawy programowej,

2) stopień bardzo dobry (5) - otrzymuje uczeń, który opanował zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania przedmiotu, którego treści wynikają z podstawy programowej oraz sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne objęte programem nauczania, potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach,

3) stopień dobry (4) - otrzymuje uczeń, który nie opanował w pełni wiadomości określonych programem nauczania przedmiotu w danej klasie, którego treści wynikają z podstawy programowej, a także poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje (wykonuje) samodzielnie typowe zadania teoretyczne lub praktyczne,

4) stopień dostateczny (3) – otrzymuje uczeń, który nie opanował w pełni wiadomości określonych programem nauczania przedmiotu w danej klasie, którego treści wynikają z podstawy programowej, rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne o średnim stopniu trudności

5) stopień dopuszczający (2) - otrzymuje uczeń, który ma braki w opanowaniu podstawy programowej niewykluczające jednak możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy w ciągu dalszej nauki, a przy tym rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności,

6) stopień niedostateczny (1) - otrzymuje uczeń, który pomimo działań wspomagających  i zapobiegawczych ze strony nauczyciela nie spełnia kryteriów oceny dopuszczającej i nie opanował wymagań podstawy programowej.