Projekt „Niepodległa” PLAKAT PLENER KONKURS POEZJI Koncert pokoleń Film Rekord dla Niepodległej HYMN POLSKI na bum bum rurkach Urodziny Ojczyzny APEL

100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI

Koncert pokoleń

Koncert pokoleń  z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

...11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - PAŃSTWO POLSKIE narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 rok Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W dniu 30.10.2018r. w CKiSE w Białogardzie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 wspólnie z regionalnymi wokalistami, wystąpili  na scenie sali kinowej w niezwykłym koncercie pokoleń z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaprezentowane utwory poetyckie, melodie oraz  film pt.,, Nasza Niepodległa” są hołdem pamięci, dla tych wszystkich bohaterów, dzięki którym, mamy dziś wolną i niepodległą Polskę.

Scena połączyła pokolenia Białogardzian, zaprezentowane zostały m.in. utwory poetyckie w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Białogardzie, laureatów pierwszego szkolnego konkursu poezji patriotycznej z roku szkolnego 2017/18. Gościnnie wystąpili: p. Nina Staszkop i p. Izabela Budnik oraz ,, Echo Pomorzanki”. Koncert dedykowany został pamięci Tych, którzy na Ołtarzu Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę – życie. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego. Chórzyści z zespołu cappella ,, Echo Pomorzanki” pod kierownictwem p. Janiny Mol wykonali dwie pieśni patriotyczne-   pieśń z około 1918r., pt. ,,Piechota”- muzyka: Leon Łuskino , słowa-Bolesław Lubicz-Zahorski oraz pieśń napisaną  w 1914 r.  przez Feliksa Gwiżdża do melodii ludowej, pt. ,,Przybyli ułani pod okienko". Lokalna wokalistka Izabela Budnik zaprezentowała  autorski utwór, pt. ,,Naga”. Nina Staszkop, emerytowana nauczycielka  języka polskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Białogardzie zaprezentowała wiersz Jana Kasprowicza, pt. ,, Rzadko na moich wargach”. Laureat pierwszego szkolnego konkursu poezji patriotycznej Jan Maciukiewicz, uczeń klasy czwartej, zaprezentował utwór  Marii Sarnackiej, pt.,, Ojczyzno”. Alan Dąbrowski, uczeń klasy szóstej,  przedstawił wiersz Wandy Chotomskiej, pt.,,Twój dom”. Soliści ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Białogardzie zaprezentowali pieśni patriotyczne.  Uczennica  klasy piątej- Itrich Natalia,  wykonała pieśń patriotyczną, pt.,,  My, Pierwsza Brygada”-(Słowa: Andrzej Hałaciński i Tadeusz Biernacki; melodia Marsza Kieleckiego).Blanka Gzdzińska -uczennica klasy czwartej, wykonała pieśń wojskową, pt.,,Rozkwitały pąki białych róż”, która napisana została w 1918 roku  przez Pawła Hertza  do melodii czardasza.  Najmłodsza wokalistka  koncertu- Blanka Tumanowicz, uczennica klasy drugiej, wykonała pieśń napisaną przez Ks. Karola Dabrowskiego, pt.,,Ojczyzno ma”. W wykonaniu członków szkolnego koła regionalnego:  Zofii Pożyczki, Wiktorii Materko i Michaliny Mystek  wykonana została piosenka, pt. ,, Jestem Polakiem”, zaś piosenkę, pt. ,, Mały Patriota” wykonały: Milena Nowak i Michalina Frankowska. Autorami tekstu są: Justyna Tomańska i Mariusz Totoszko. Piosenki  zamieszczone zostały na płycie „Niezwykłe lekcje rytmiki….”. Płyta otrzymała honorowe wsparcie Rzecznika Praw Dziecka – pana Marka Michalaka, który decyzję o objęciu płyty patronatem argumentował w sposób następujący: „Współcześnie rozumiany patriotyzm, to nie tylko gotowość do zbrojnej obrony Ojczyzny, ale także  włączanie się do pracy społecznej na rzecz środowiska lokalnego. Warto więc kształtować postawy młodych ludzi od najmłodszych lat, pokazując im piękno języka i Ojczyzny.".

Po koncercie odbyła się premiera filmu, pt. ,,Nasza Niepodległa”, który dokumentuje realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, szkolny projekt edukacyjny ,, Nasza Niepodległa".

Serdecznie dziękujemy wszystkim przyjaciołom  szkoły za  życzliwość i poświęcony czas oraz  bezinteresowną pomoc udzieloną podczas  realizacji projektu.

Autorzy i koordynatorzy szkolnego projektu ,, Nasza Niepodległa”-

D.Dragon, B. Magdzińska i P. Magdziński